XPress >> Sporty motorowe

Memoriał Bronisława Idzikowskiego i Marka Czernego otworzy sezon żużlowy

Data: 2023-01-14 Komentarze: 0

Sezon żużlowy w Częstochowie coraz bliżej! Wiadomo już, że na Arenie zielona-energia.com motocykle po raz pierwszy w tym roku zaryczą przy okazji 49. Memoriału imienia Bronisława Idzikowskiego i Marka Czernego! Impreza poświęcona pamięci dwójce zawodników, którzy na torze zostawili to co najcenniejsze, czyli własne życie, odbędzie się 25 marca 2023 roku (sobota).

Zaznaczmy, że częstochowski memoriał to najstarsza cykliczna impreza żużlowa pod Jasną Górą. Co więcej, jeśli wziąć pod uwagę wszystkie krajowe turnieje poświęcone pamięci tragicznie zmarłych jeźdźców, to starszy jest tylko leszczyński Memoriał imienia Alfreda Smoczyka.

Pierwszą edycję memoriału w Częstochowie rozegrano 6 lat po śmierci Bronisława Idzikowskiego, czyli w 1967 roku. Początkowo zawody poświęcone były tylko jemu. Po tragicznej śmierci Marka Czernego w 1972 roku, już od następnego sezonu turniej przybrał nazwę Memoriału imienia Bronisława Idzikowskiego i Marka Czernego.

W pierwszych zawodach memoriałowych triumfował Zygmunt Pytko z tarnowskiej Unii, druga pozycja przypadła zawodnikowi miejscowego Włókniarza – Stanisławowi Rurarzowi, natomiast na najniższym stopniu podium uplasował się rybniczanin – Antoni Woryna. Rok później zwyciężył Edward Jancarz, a w sezonie 1969 zawodów w ogóle nie rozegrano.

Przygotował: Włókniarz Częstochowa

Tagi: Memoriału imienia Bronisława Idzikowskiego i Marka Czernego