XPress >> Sporty zimowe

Hokejowa reprezentacja Polski awansowała do Elity!

Data: 2023-05-07 Komentarze: 0

W piątek, 5 maja na zakończenie Mistrzostw Świata Dywizji IA Biało-Czerwoni pokonali Rumunię 6:2. To zwycięstwo oznacza, że bez względu na wynik wieczornego spotkania Włochy – Wielka Brytania, Polacy awansowali do Mistrzostw Świata Elity! W 2024 roku najlepsze hokejowe zespoły globu na czele z Kanadą, Finlandią i Czechami zagrają w Ostrawie i Pradze.

W spotkaniu z Rumunią zabrakło bramkarza Johna Murray'a, który doznał urazu pachwiny. Jego miejsce zajął Maciej Miarka. Początek należał do rywali, którzy prowadzili po pierwszej tercji 1:0, chociaż to Polacy dominowali. Druga odsłona należała już zdecydowanie do naszej drużyny, która była głośno dopingowana przez kibiców. W drugiej tercji strzelili aż cztery gole, nie tracąc żadnego. Spotkanie zakończyło się wynikiem 6:2. Po 21 latach Biało-Czerwoni wracają do Elity!

- To niesamowite, że mogłem wystąpić w takim meczu. Zrobiliśmy dobrą robotę – mówił szczęśliwy i wzruszony bramkarz Maciej Miarka. - Trener Robert Kalaber stworzył supergrupę, w której świetnie się czują starsi i młodsi zawodnicy. Można powiedzieć, że kochamy się nawzajem i wspieramy na każdym kroku. Mam nadzieję, że będziemy osiągać kolejne sukcesy – zaznaczał napastnik Alan Łyszczarczyk.

To był fenomenalny turniej w wykonaniu Biało-Czerwonych, którzy byli beniaminkiem w MŚ w Nottingham - w poprzednim roku zespół prowadzony przez Roberta Kalabera awansował na zaplecze Elity, wygrywając wszystkie mecze w Mistrzostwach Świata Dywizji IB w Tychach.

W Nottingham marsz do triumfu podopieczni Kalabera rozpoczęli od wygranej z Litwą 7:0, w kolejnym starciu minimalnie przegrali z Wielką Brytanią 4:5 po dogrywce, następnie ograli Włochów 4:2, Koreę Południową 7:0 oraz Rumunię 6:2.

Nasz zespół zdobył 13 punktów i bez względu na wynik wieczornego starcia Włochy – Wielka Brytania, awansuje do Elity, bo do grona najlepszych drużyn świata dostaną się dwa zespoły. Polacy uplasują się na pierwszym lub drugim miejscu. Wielka Brytania ma obecnie 11 punktów, a Włochy 9 pkt.

Przygotował: PZHL.

Tagi: IIHF 2023 Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie Dywizji IA